A kutyák szigorú hierarchia szerint működő csoportban élő élőlények. A kiskutya gazdájaként fel kell vennünk a falkavezér szerepét. Még ha nehéz is elhinni, a kutyák ezt megnyugtatónak találják. Annak érdekében, hogy el tudja magát helyezni az emberi közösségben a kölyökkutyáknak meg kell tudnia, hogy mit szabad és mit nem, továbbá meg kell tudnia engedelmeskedni bizonyos utasításoknak. Amikor neveljük a kutyát, a parancs végrehajtása után azonnal meg kell jutalmaznunk. Ha eltelik egy kis idő, a kutya már nem fogja tudni, hogy melyik cselekedetével voltunk megelégedve. Ugyanez a szabály érvényes akkor is, amikor fegyelmezzük a kutyát.
Engedelmességre nevelés
Egy kikutya már 6 hetes korában végre tud hajtani egyszerű utasításokat. A nevelésben a család minden tagjának részt kell venni, és mindenkinek azonos módon kell kiadni az utasításokat. Mindig jutalmazzuk a kiskutyát, ha helyesen hajtja végre az utasítást, de soha ne büntessük meg azért, ha nem fogad szót, mert nem fogja érteni, hogy miért kapott ki. A legjobb, ha egyszerű, rövid, különböző magánhangzókat tartalmazó vezényszavakat használunk, mint ,,ül" , ,,hozzám", ,,lábhoz" és ,,marad" .
Tippek
1. Soha ne küldjük a kutyát büntetésként a helyére, mert ezzel negatív érzelmeket társítunk az ő legbiztonságosabb helyéhez.
2. Ha a kiskutya bepisil a lakásba, soha ne mossuk fel ammónia tartalmú tisztítószerrel, mert az a vizelethez hasonló szagú és arra készteti a kutyát, hogy ismét arra a helyre pisiljen.
3. Segítsünk a kutyának abban, hogy megtanulja a helyét a családban, pl. azzal, hogy hazaérkezésünkkot először az embereket üdvözöljük és csak utána a kutyát.
Csodaszavak
Akét legfontosabb szó, amit meg kell, hogy értsen a kutya a saját neve és az, hogy ,,elég". Fontos, hogy a kölyökkutya megtanulja a saját nevét és halgasson rá, ha a nevén szólítjuk. A kutyák legjobban az olyan kétszótagos nevekre hallgatnak, amelyek magánhangzókra végződnek. Az ,,elég" azt jelenti, hogy ,,azonnal fejezd be azt, amit éppen csinálsz". Ha azt látjuk, hogy a kiskutya valami helytelen dolgot csinál, mondjuk azt határozott, utasító hangon, hogy ,,elég". Várjunk addig, amíg helyesen nem viselkedik, és akkor dicsérjük meg. Amikor megdicsérjük pontosan tudnia kell, hogy miért kapja a dicséretet. Ne jutalmazzuk a duzzogást vagy a kunyerálást, mert akkor azt hiszik, hogy ezek is elfogadható viselkedések.
A kezdettől fogva követeljük meg azt, amit a jövőben el fogunk várni
Az, amit a kutya kölyökkorában megtanul, meghatározza a viselkedését egész életében, ezért a nevelést már az első napon el kell kezdeni. Ehhez soha nincs túl korán. Beiratkozhatunk egy kutyaiskolába, ahol a kutya remekül fog szórakozni, mi pedig nagy segítséget kapunk abban, hogyan oldjuk meg a fegyelmezési nehézségeket.